FORD Focus RS 2.5 6MT (305 HP)
2008–2011
300
bhp
Power
5.9
s
0–100 km/h
25
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 2522cc |
| Cylinders | 5 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 300bhp |
| Power | 224kW |
| Torque | 441Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 6 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 5.9s |
| Top Speed | 263km/h |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 25mpg |
| Combined | 9.4L/100km |
| Urban | 13.4L/100km |
| Extra-Urban | 7L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 4402mm |
| Width | 1842mm |
| Height | 1496mm |
| Wheelbase | 2639mm |
| Kerb Weight | 1468kg |
| Boot Capacity | 385L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 235/35 R19 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |