FORD Focus ST 3 Doors 2.5L Turbo 6MT (225 HP)
2004–2008
223
bhp
Power
6.8
s
0–100 km/h
25.3
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 2522cc |
| Cylinders | 5 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 223bhp |
| Power | 166kW |
| Torque | 320Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 6 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 6.8s |
| Top Speed | 241km/h |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 25.3mpg |
| Combined | 9.3L/100km |
| Urban | 13.8L/100km |
| Extra-Urban | 6.8L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 4361mm |
| Width | 1839mm |
| Height | 1496mm |
| Wheelbase | 2639mm |
| Kerb Weight | 1317kg |
| Boot Capacity | 527L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 225/40R18 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |