FORD Focus ST 5 Doors 2.5 20V Turbo
2008–2011
223
bhp
Power
6.8
s
0–100 km/h
26.1
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 2522cc |
| Cylinders | 5 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 223bhp |
| Power | 166kW |
| Torque | 320Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 6.8s |
| Top Speed | 241km/h |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 26.1mpg |
| Combined | 9L/100km |
| Urban | 13.8L/100km |
| Extra-Urban | 6.8L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 4359mm |
| Width | 1839mm |
| Height | 1448mm |
| Wheelbase | 2639mm |
| Kerb Weight | 1337kg |
| Boot Capacity | 385L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 225/50R18 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |