FORD Focus ST Estate 2.0L GTDI EcoBoost 6MT (250 HP)
2012–
247
bhp
Power
6.5
s
0–100 km/h
154
mph
Top Speed
34.6
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1999cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 247bhp |
| Power | 184kW |
| Torque | 361Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 6 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 6.5s |
| Top Speed | 248km/h |
| Top Speed | 154mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 34.6mpg |
| Combined | 6.8L/100km |
| Urban | 8.8L/100km |
| Extra-Urban | 5.7L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 4562mm |
| Width | 1824mm |
| Height | 1486mm |
| Wheelbase | 2649mm |
| Kerb Weight | 1380kg |
| Boot Capacity | 476L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 235/40 R18 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Solid Discs |