FORD Focus Wagon 1.4i 5MT (75 HP)
1999–2001
74
bhp
Power
14.6
s
0–100 km/h
35.6
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1388cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 74bhp |
| Power | 55kW |
| Torque | 125Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 14.6s |
| Top Speed | 171km/h |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 35.6mpg |
| Combined | 6.6L/100km |
| Urban | 8.8L/100km |
| Extra-Urban | 5.5L/100km |
| Fuel Tank | 54L |
Dimensions & Weight
| Length | 4440mm |
| Width | 1699mm |
| Height | 1450mm |
| Wheelbase | 2619mm |
| Kerb Weight | 1115kg |
| Boot Capacity | 351L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 185/65 R14 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Drums |