FORD Focus Wagon 1.6i 5MT (101 HP)
1999–2001
99
bhp
Power
11.3
s
0–100 km/h
115
mph
Top Speed
33.6
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1596cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 99bhp |
| Power | 74kW |
| Torque | 145Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 11.3s |
| Top Speed | 185km/h |
| Top Speed | 115mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 33.6mpg |
| Combined | 7L/100km |
| Urban | 9.4L/100km |
| Extra-Urban | 5.6L/100km |
| Fuel Tank | 54L |
Dimensions & Weight
| Length | 4440mm |
| Width | 1699mm |
| Height | 1450mm |
| Wheelbase | 2619mm |
| Kerb Weight | 1118kg |
| Boot Capacity | 351L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 185/65 R14 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Drums |