FORD Focus Wagon 1.6L 5MT FWD (101 HP)
2005–2008
99
bhp
Power
12.2
s
0–100 km/h
30.5
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1596cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 99bhp |
| Power | 74kW |
| Torque | 150Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 12.2s |
| Top Speed | 172km/h |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 30.5mpg |
| Combined | 7.7L/100km |
| Urban | 10.6L/100km |
| Extra-Urban | 6L/100km |
| Fuel Tank | 53L |
Dimensions & Weight
| Length | 4473mm |
| Width | 1991mm |
| Kerb Weight | 1233kg |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 195/65 R 15 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |