FORD Focus Wagon 1.8L TDCi 5MT FWD (115 HP)
2005–2008
114
bhp
Power
10.9
s
0–100 km/h
118
mph
Top Speed
44.3
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1798cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Diesel |
| Power | 114bhp |
| Power | 85kW |
| Torque | 280Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 10.9s |
| Top Speed | 190km/h |
| Top Speed | 118mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 44.3mpg |
| Combined | 5.3L/100km |
| Urban | 6.8L/100km |
| Extra-Urban | 4.4L/100km |
| Fuel Tank | 53L |
Dimensions & Weight
| Length | 4473mm |
| Width | 1991mm |
| Kerb Weight | 1340kg |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 205/55 R16 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |