FORD Focus Wagon 1.8L TDI 5MT FWD (90 HP)
2001–2005
89
bhp
Power
12.8
s
0–100 km/h
110
mph
Top Speed
43.6
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1753cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Diesel |
| Power | 89bhp |
| Power | 66kW |
| Torque | 200Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 12.8s |
| Top Speed | 177km/h |
| Top Speed | 110mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 43.6mpg |
| Combined | 5.4L/100km |
| Urban | 7.2L/100km |
| Extra-Urban | 4.4L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 4450mm |
| Width | 1699mm |
| Height | 1450mm |
| Wheelbase | 2619mm |
| Kerb Weight | 1295kg |
| Boot Capacity | 351L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 185/65R14 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Drums |