FORD Focus Wagon 2.0i 5MT (130 HP)
1999–2001
129
bhp
Power
9.6
s
0–100 km/h
27.4
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1989cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 129bhp |
| Power | 96kW |
| Torque | 174Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 9.6s |
| Top Speed | 201km/h |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 27.4mpg |
| Combined | 8.6L/100km |
| Urban | 11.7L/100km |
| Extra-Urban | 6.9L/100km |
| Fuel Tank | 54L |
Dimensions & Weight
| Length | 4440mm |
| Width | 1699mm |
| Height | 1450mm |
| Wheelbase | 2619mm |
| Kerb Weight | 1197kg |
| Boot Capacity | 351L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 195/60 R15 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |