FORD Focus Wagon 2.0L TDCi 6MT FWD (163 HP)
2011–2014
161
bhp
Power
8.8
s
0–100 km/h
135
mph
Top Speed
47
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1997cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Diesel |
| Power | 161bhp |
| Power | 120kW |
| Torque | 340Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 6 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 8.8s |
| Top Speed | 217km/h |
| Top Speed | 135mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 47mpg |
| Combined | 5L/100km |
| Urban | 6.4L/100km |
| Extra-Urban | 4.2L/100km |
| Fuel Tank | 51L |
Dimensions & Weight
| Length | 4557mm |
| Width | 1857mm |
| Height | 1506mm |
| Wheelbase | 2649mm |
| Kerb Weight | 1471kg |
| Boot Capacity | 476L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 205/55 R16 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Ventilated Discs |