FORD Focus 1.0L EcoBoost 6MT (100 HP)
2021–
99
bhp
Power
12.1
s
0–100 km/h
116
mph
Top Speed
43.6
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 999cc |
| Cylinders | 3 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 99bhp |
| Power | 73.5kW |
| Torque | 170Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 6 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 12.1s |
| Top Speed | 187km/h |
| Top Speed | 116mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 43.6mpg |
| Combined | 5.4L/100km |
| Fuel Tank | 51L |
Dimensions & Weight
| Length | 4382mm |
| Width | 1826mm |
| Height | 1471mm |
| Wheelbase | 2700mm |
| Kerb Weight | 1255kg |
| Boot Capacity | 391L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 205/60 R16 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Disc |