FORD Ford B-Max 1.6L Duratorq TDCi 5MT FWD (95 HP)
2012–
95
bhp
Power
13.9
s
0–100 km/h
107
mph
Top Speed
59
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1560cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Diesel |
| Power | 95bhp |
| Power | 71kW |
| Torque | 216Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 13.9s |
| Top Speed | 172km/h |
| Top Speed | 107mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 59mpg |
| Combined | 4L/100km |
| Urban | 4.7L/100km |
| Extra-Urban | 3.6L/100km |
| Fuel Tank | 48L |
Dimensions & Weight
| Length | 4059mm |
| Width | 1549mm |
| Height | 1600mm |
| Wheelbase | 2489mm |
| Kerb Weight | 1310kg |
| Boot Capacity | 317L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 195/60 R15 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |