FORD Ford Capri 1.6L 3AT RWD (72 HP)
1969–
71
bhp
Power
19.1
s
0–100 km/h
94
mph
Top Speed
23.3
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1593cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 71bhp |
| Power | 52.9kW |
| Torque | 118Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 3 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 19.1s |
| Top Speed | 151km/h |
| Top Speed | 94mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 23.3mpg |
| Combined | 10.1L/100km |
| Fuel Tank | 48L |
Dimensions & Weight
| Length | 4262mm |
| Width | 1646mm |
| Height | 1331mm |
| Wheelbase | 2560mm |
| Kerb Weight | 975kg |
| Boot Capacity | 207L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 185/70 Hr 13 |
| Front Brakes | Discs |
| Rear Brakes | Drums |