FORD Ford Expedition Max 3.5L V6 10AT AWD (375 HP)
2018–
370
bhp
Power
Engine
| Displacement | 3496cc |
| Cylinders | 6 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 370bhp |
| Power | 275.8kW |
| Torque | 637Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 10 |
Fuel Economy & Emissions
| Fuel Tank | 107L |
Dimensions & Weight
| Length | 5639mm |
| Width | 2123mm |
| Height | 1941mm |
| Wheelbase | 3343mm |
| Kerb Weight | 2628kg |
| Boot Capacity | 1019L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 275/65 R18 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Solid Discs |