FORD Ford Galaxy 1.5L EcoBoost 6MT (160 HP)
2019–
158
bhp
Power
39.2
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1498cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 158bhp |
| Power | 117.7kW |
| Torque | 240Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 6 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 39.2mpg |
| Combined | 6L/100km |
| Urban | 7.2L/100km |
| Extra-Urban | 5.3L/100km |
| Fuel Tank | 70L |
Dimensions & Weight
| Length | 4849mm |
| Width | 2136mm |
| Height | 1748mm |
| Wheelbase | 2850mm |
| Kerb Weight | 1708kg |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 235/55 R17 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |