FORD Ford Galaxy 2.0L EcoBoost 6AT (240 HP)
2019–
237
bhp
Power
Engine
| Displacement | 1999cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 237bhp |
| Power | 176.5kW |
| Torque | 345Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 6 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Fuel Economy & Emissions
| Fuel Tank | 70L |
Dimensions & Weight
| Length | 4849mm |
| Width | 2136mm |
| Height | 1748mm |
| Wheelbase | 2850mm |
| Kerb Weight | 1733kg |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 235/55 R17 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |