FORD Ford Kuga 1.5L EcoBoost 6MT FWD (150 HP)
2024–
148
bhp
Power
Engine
| Displacement | 1497cc |
| Cylinders | 3 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 148bhp |
| Power | 110.3kW |
| Torque | 240Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 6 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Dimensions & Weight
| Length | 4605mm |
| Width | 1882mm |
| Height | 1679mm |
| Wheelbase | 2710mm |
| Boot Capacity | 411L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 225/65 R17 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Solid Discs |