FORD Ford Puma 1.6i 5MT FWD (103 HP)
1998–
102
bhp
Power
10.4
s
0–100 km/h
32.2
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1596cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 102bhp |
| Power | 76kW |
| Torque | 145Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 10.4s |
| Top Speed | 190km/h |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 32.2mpg |
| Combined | 7.3L/100km |
| Urban | 9.5L/100km |
| Extra-Urban | 6L/100km |
| Fuel Tank | 42L |
Dimensions & Weight
| Length | 3980mm |
| Width | 1669mm |
| Height | 1341mm |
| Wheelbase | 2451mm |
| Kerb Weight | 1035kg |
| Boot Capacity | 238L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 195/50Vr15 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Drums |