FORD Ford Ranger 2.0L EcoBlue 10AT AWD (213 HP)
2019–
210
bhp
Power
112
mph
Top Speed
30.5
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1996cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Diesel |
| Power | 210bhp |
| Power | 156.7kW |
| Torque | 500Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 10 |
Performance
| Top Speed | 180km/h |
| Top Speed | 112mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 30.5mpg |
| Combined | 7.7L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 5354mm |
| Width | 1859mm |
| Height | 1821mm |
| Wheelbase | 3221mm |
| Kerb Weight | 2133kg |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 265/60/R18 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Ventilated Discs |