FORD Ford S-Max 2.0L EcoBlue 8AT (240 HP)
2020–
237
bhp
Power
39.9
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1997cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Diesel |
| Power | 237bhp |
| Power | 176.5kW |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 8 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 39.9mpg |
| Combined | 5.9L/100km |
| Urban | 7.1L/100km |
| Extra-Urban | 5.2L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 4796mm |
| Width | 1915mm |
| Height | 1656mm |
| Wheelbase | 2850mm |
Tyres & Brakes
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |