FORD Ford S-Max 2.0L TDCI 6MT AWD (150 HP)
2015–
148
bhp
Power
12.1
s
0–100 km/h
122
mph
Top Speed
43.6
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1997cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Diesel |
| Power | 148bhp |
| Power | 110kW |
| Torque | 350Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 6 |
Performance
| 0–100 km/h | 12.1s |
| Top Speed | 196km/h |
| Top Speed | 122mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 43.6mpg |
| Combined | 5.4L/100km |
| Urban | 6.1L/100km |
| Extra-Urban | 4.9L/100km |
| Fuel Tank | 70L |
Dimensions & Weight
| Length | 4796mm |
| Width | 1915mm |
| Height | 1656mm |
| Wheelbase | 2850mm |
| Kerb Weight | 1784kg |
| Boot Capacity | 699L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 235/55 R17 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |