FORD Freestar 3.9L V6 4AT FWD (194 HP)
2003–2007
190
bhp
Power
Engine
| Displacement | 3802cc |
| Cylinders | 6 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 190bhp |
| Power | 142kW |
| Torque | 325Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 4 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Fuel Economy & Emissions
| Fuel Tank | 98L |
Dimensions & Weight
| Length | 5105mm |
| Width | 1946mm |
| Height | 1748mm |
| Wheelbase | 3068mm |
| Kerb Weight | 1939kg |
| Boot Capacity | 3664L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 225/60 R16 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Ventilated Discs |