FORD Freestar 4.2L V6 4AT FWD (201 HP)
2003–2007
198
bhp
Power
Engine
| Displacement | 4195cc |
| Cylinders | 6 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 198bhp |
| Power | 148kW |
| Torque | 357Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 4 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Fuel Economy & Emissions
| Fuel Tank | 98L |
Dimensions & Weight
| Length | 5105mm |
| Width | 1946mm |
| Height | 1748mm |
| Wheelbase | 3068mm |
| Boot Capacity | 3664L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 225/60 R16 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Ventilated Discs |