FORD Freestyle 3.0L V6 24V CVT FWD (206 HP)
2004–2007
200
bhp
Power
112
mph
Top Speed
22.9
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 2967cc |
| Cylinders | 6 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 200bhp |
| Power | 149.3kW |
| Torque | 281Nm |
Transmission
| Gearbox | CVT |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| Top Speed | 180km/h |
| Top Speed | 112mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 22.9mpg |
| Combined | 10.3L/100km |
| Urban | 12.4L/100km |
| Extra-Urban | 8.7L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 5075mm |
| Width | 1890mm |
| Height | 1674mm |
| Wheelbase | 2868mm |
| Kerb Weight | 1796kg |
| Boot Capacity | 631L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 215-225/65-60R17-18 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |