FORD Fusion Energi 2.0 Plug-in Hybrid eCVT (190 HP)
2012–2016
140
bhp
Power
100
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1999cc |
| Cylinders | 4 |
| Power | 140bhp |
| Power | 104.5kW |
| Torque | 175Nm |
Transmission
| Gearbox | CVT |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 100mpg |
| Combined | 2.4L/100km |
| Urban | 2.2L/100km |
| Extra-Urban | 2.6L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 4869mm |
| Width | 1852mm |
| Height | 1476mm |
| Wheelbase | 2850mm |
| Boot Capacity | 232L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | P 225/50 R 17 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |