FORD Fusion Energi 2.0L Plug-in Hybrid CVT FWD (188 HP)
2016–
141
bhp
Power
97
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1999cc |
| Cylinders | 4 |
| Power | 141bhp |
| Power | 105.1kW |
| Torque | 175Nm |
Transmission
| Gearbox | CVT |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 97mpg |
| Combined | 2.4L/100km |
| Urban | 2.3L/100km |
| Extra-Urban | 2.6L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 4872mm |
| Width | 1852mm |
| Height | 1473mm |
| Wheelbase | 2850mm |
| Kerb Weight | 1808kg |
| Boot Capacity | 232L |
Tyres & Brakes
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |