FORD Fusion European 1.4L TDCi 5MT FWD (68 HP)
2005–2012
67
bhp
Power
15.5
s
0–100 km/h
53.5
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1398cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Diesel |
| Power | 67bhp |
| Power | 50kW |
| Torque | 160Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 15.5s |
| Top Speed | 159km/h |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 53.5mpg |
| Combined | 4.4L/100km |
| Urban | 5.2L/100km |
| Extra-Urban | 3.9L/100km |
| Fuel Tank | 45L |
Dimensions & Weight
| Length | 4021mm |
| Width | 1720mm |
| Height | 1529mm |
| Wheelbase | 2482mm |
| Kerb Weight | 1102kg |
| Boot Capacity | 337L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 195/60 R15 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Drums |