FORD Fusion European 1.6L 5MT (101 HP)
2002–2005
99
bhp
Power
10.9
s
0–100 km/h
35.6
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1596cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 99bhp |
| Power | 74kW |
| Torque | 146Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 10.9s |
| Top Speed | 180km/h |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 35.6mpg |
| Combined | 6.6L/100km |
| Urban | 9L/100km |
| Extra-Urban | 5.3L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 4021mm |
| Width | 1720mm |
| Height | 1529mm |
| Wheelbase | 2479mm |
| Kerb Weight | 1080kg |
| Boot Capacity | 337L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 195/60R15 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Drums |