FORD Fusion Hybrid 2.0L Hybrid CVT FWD (188 HP)
2016–
141
bhp
Power
42
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1993cc |
| Cylinders | 4 |
| Power | 141bhp |
| Power | 105.1kW |
| Torque | 175Nm |
Transmission
| Gearbox | CVT |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 42mpg |
| Combined | 5.6L/100km |
| Urban | 5.5L/100km |
| Extra-Urban | 5.7L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 4872mm |
| Width | 1852mm |
| Height | 1473mm |
| Wheelbase | 2850mm |
| Kerb Weight | 1664kg |
| Boot Capacity | 340L |
Tyres & Brakes
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |