FORD Fusion North American 1.6L EcoBoost 6MT (178 HP)
2012–2016
176
bhp
Power
29
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1596cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 176bhp |
| Power | 131kW |
| Torque | 249Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 6 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 29mpg |
| Combined | 8.1L/100km |
| Urban | 9.4L/100km |
| Extra-Urban | 6.4L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 4869mm |
| Width | 1852mm |
| Height | 1476mm |
| Wheelbase | 2850mm |
| Kerb Weight | 1512kg |
| Boot Capacity | 453L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | P 235/50 R 17 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |