FORD Fusion North American 2.0L EcoBoost 6AT AWD (231 HP)
2012–2016
231
bhp
Power
25
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1999cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 231bhp |
| Power | 172.3kW |
| Torque | 366Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 6 |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 25mpg |
| Combined | 9.4L/100km |
| Urban | 10.7L/100km |
| Extra-Urban | 7.6L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 4869mm |
| Width | 1852mm |
| Height | 1476mm |
| Wheelbase | 2850mm |
| Kerb Weight | 1670kg |
| Boot Capacity | 453L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | P 235/50 R 17 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |