FORD Fusion North American 2.0L EcoBoost 6AT AWD (245 HP)
2016–2018
245
bhp
Power
7
s
0–100 km/h
148
mph
Top Speed
23
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1999cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 245bhp |
| Power | 182.7kW |
| Torque | 373Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 6 |
Performance
| 0–100 km/h | 7s |
| Top Speed | 238km/h |
| Top Speed | 148mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 23mpg |
| Combined | 10.2L/100km |
| Urban | 11.8L/100km |
| Extra-Urban | 8.1L/100km |
| Fuel Tank | 62L |
Dimensions & Weight
| Length | 4872mm |
| Width | 1852mm |
| Height | 1478mm |
| Wheelbase | 2850mm |
| Kerb Weight | 1735kg |
| Boot Capacity | 453L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 235/50 R17 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |