FORD Fusion North American 2.3L 5MT (160 HP)
2008–2012
160
bhp
Power
9
s
0–100 km/h
118
mph
Top Speed
23
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 2261cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 160bhp |
| Power | 119.2kW |
| Torque | 212Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 9s |
| Top Speed | 190km/h |
| Top Speed | 118mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 23mpg |
| Combined | 10.2L/100km |
| Urban | 11.8L/100km |
| Extra-Urban | 8.1L/100km |
| Fuel Tank | 65L |
Dimensions & Weight
| Length | 4841mm |
| Width | 1834mm |
| Height | 1445mm |
| Wheelbase | 2728mm |
| Kerb Weight | 1443kg |
| Boot Capacity | 467L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 205/60 R16 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |