FORD Fusion North American 2.3L 5MT FWD (160 HP)
2005–2008
158
bhp
Power
23
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 2261cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 158bhp |
| Power | 118kW |
| Torque | 212Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 23mpg |
| Urban | 10.2L/100km |
| Extra-Urban | 7.6L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 4831mm |
| Width | 1834mm |
| Height | 1417mm |
| Wheelbase | 2728mm |
| Kerb Weight | 1407kg |
| Boot Capacity | 442L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 205/60 Tr16 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |