FORD Fusion North American 2.7L V6 Ecoboost 6AT AWD (325 HP)
2016–2018
325
bhp
Power
5.6
s
0–100 km/h
165
mph
Top Speed
20
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 2694cc |
| Cylinders | 6 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 325bhp |
| Power | 242.4kW |
| Torque | 515Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 6 |
Performance
| 0–100 km/h | 5.6s |
| Top Speed | 266km/h |
| Top Speed | 165mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 20mpg |
| Combined | 11.8L/100km |
| Urban | 13.8L/100km |
| Extra-Urban | 9L/100km |
| Fuel Tank | 62L |
Dimensions & Weight
| Length | 4872mm |
| Width | 1852mm |
| Height | 1478mm |
| Wheelbase | 2850mm |
| Kerb Weight | 1800kg |
| Boot Capacity | 453L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 235/50 R17 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |