FORD Fusion North American 3.0L V6 6AT FWD (221 HP)
2005–2008
218
bhp
Power
21
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 2967cc |
| Cylinders | 6 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 218bhp |
| Power | 162.5kW |
| Torque | 278Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 6 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 21mpg |
| Urban | 11.2L/100km |
| Extra-Urban | 8.1L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 4831mm |
| Width | 1834mm |
| Height | 1417mm |
| Wheelbase | 2728mm |
| Kerb Weight | 1488kg |
| Boot Capacity | 442L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 205/60 Tr16 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |