FORD Fusion 2.0L EcoBoost 6AT FWD (245 HP)
2018–
242
bhp
Power
7.2
s
0–100 km/h
25
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1999cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 242bhp |
| Power | 180.2kW |
| Torque | 373Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 6 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 7.2s |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 25mpg |
| Combined | 9.4L/100km |
| Urban | 11.2L/100km |
| Extra-Urban | 7.5L/100km |
| Fuel Tank | 62L |
Dimensions & Weight
| Length | 4872mm |
| Width | 2121mm |
| Height | 1476mm |
| Wheelbase | 2850mm |
| Boot Capacity | 453L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 235/50 R17 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Ventilated Discs |