FORD Fusion 2.0L i-VCT e-CVT (188 HP)
2018–
185
bhp
Power
9.5
s
0–100 km/h
112
mph
Top Speed
42
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1999cc |
| Cylinders | 4 |
| Power | 185bhp |
| Power | 138.3kW |
| Torque | 175Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 6 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 9.5s |
| Top Speed | 180km/h |
| Top Speed | 112mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 42mpg |
| Combined | 5.6L/100km |
| Urban | 5.4L/100km |
| Extra-Urban | 5.7L/100km |
| Fuel Tank | 53L |
Dimensions & Weight
| Length | 4872mm |
| Width | 2121mm |
| Height | 1476mm |
| Wheelbase | 2850mm |
| Kerb Weight | 1664kg |
| Boot Capacity | 340L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 225/50 R17 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Ventilated Discs |