FORD Fusion 2.5L i-VCT 6AT FWD C(175 HP)
2018–
173
bhp
Power
9.5
s
0–100 km/h
25
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 2490cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 173bhp |
| Power | 128.7kW |
| Torque | 237Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 6 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 9.5s |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 25mpg |
| Combined | 9.4L/100km |
| Urban | 11.2L/100km |
| Extra-Urban | 7.6L/100km |
| Fuel Tank | 62L |
Dimensions & Weight
| Length | 4872mm |
| Width | 2121mm |
| Height | 1476mm |
| Wheelbase | 2850mm |
| Kerb Weight | 1575kg |
| Boot Capacity | 453L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 235/50 R17 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Ventilated Discs |