FORD Fusion 2.7L V6 6AT AWD (325 HP)
2018–
321
bhp
Power
20.1
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 2688cc |
| Cylinders | 6 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 321bhp |
| Power | 239kW |
| Torque | 515Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 6 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 20.1mpg |
| Combined | 11.7L/100km |
| Urban | 13.8L/100km |
| Extra-Urban | 9L/100km |
| Fuel Tank | 68L |
Dimensions & Weight
| Length | 4872mm |
| Width | 2121mm |
| Height | 1476mm |
| Wheelbase | 2850mm |
| Kerb Weight | 1800kg |
| Boot Capacity | 453L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 235/40 R19 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Ventilated Discs |