FORD Galaxy 1.5L EcoBoost 6MT FWD (160 HP)
2016–2019
158
bhp
Power
9.9
s
0–100 km/h
121
mph
Top Speed
36.2
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1498cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 158bhp |
| Power | 118kW |
| Torque | 249Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 6 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 9.9s |
| Top Speed | 195km/h |
| Top Speed | 121mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 36.2mpg |
| Combined | 6.5L/100km |
| Urban | 8L/100km |
| Extra-Urban | 5.6L/100km |
| Fuel Tank | 70L |
Dimensions & Weight
| Length | 4849mm |
| Width | 2136mm |
| Height | 1748mm |
| Wheelbase | 2850mm |
| Boot Capacity | 300L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 235/55 R17 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |