FORD Galaxy 1.6L EcoBoost 6MT FWD (160 HP)
2006–2016
158
bhp
Power
9.9
s
0–100 km/h
125
mph
Top Speed
32.7
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1596cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 158bhp |
| Power | 118kW |
| Torque | 240Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 6 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 9.9s |
| Top Speed | 201km/h |
| Top Speed | 125mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 32.7mpg |
| Combined | 7.2L/100km |
| Urban | 9.1L/100km |
| Extra-Urban | 6.1L/100km |
| Fuel Tank | 70L |
Dimensions & Weight
| Length | 4821mm |
| Width | 1854mm |
| Height | 1676mm |
| Wheelbase | 2850mm |
| Kerb Weight | 1734kg |
| Boot Capacity | 328L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 215/60 R 16 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |