FORD Galaxy 1.8L TDCi 5MT FWD (101 HP)
2006–2016
99
bhp
Power
14.3
s
0–100 km/h
37.3
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1753cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Diesel |
| Power | 99bhp |
| Power | 74kW |
| Torque | 281Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 14.3s |
| Top Speed | 171km/h |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 37.3mpg |
| Combined | 6.3L/100km |
| Urban | 8L/100km |
| Extra-Urban | 5.3L/100km |
| Fuel Tank | 70L |
Dimensions & Weight
| Length | 4821mm |
| Width | 1854mm |
| Height | 1676mm |
| Wheelbase | 2850mm |
| Kerb Weight | 1605kg |
| Boot Capacity | 328L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 215/60 R 16 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |