FORD Galaxy 2.0L 16v 5MT FWD (145 HP)
2006–2016
143
bhp
Power
11.2
s
0–100 km/h
121
mph
Top Speed
28.7
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1999cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 143bhp |
| Power | 107kW |
| Torque | 190Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 11.2s |
| Top Speed | 195km/h |
| Top Speed | 121mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 28.7mpg |
| Combined | 8.2L/100km |
| Urban | 11.2L/100km |
| Extra-Urban | 6.5L/100km |
| Fuel Tank | 70L |
Dimensions & Weight
| Length | 4821mm |
| Width | 1854mm |
| Height | 1676mm |
| Wheelbase | 2850mm |
| Kerb Weight | 1625kg |
| Boot Capacity | 328L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 215/60 R 16 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |