FORD Galaxy 2.0L EcoBoost 6AT FWD (240 HP)
2016–2019
237
bhp
Power
8.4
s
0–100 km/h
138
mph
Top Speed
29.8
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1997cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 237bhp |
| Power | 177kW |
| Torque | 344Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 6 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 8.4s |
| Top Speed | 222km/h |
| Top Speed | 138mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 29.8mpg |
| Combined | 7.9L/100km |
| Urban | 10.3L/100km |
| Extra-Urban | 6.5L/100km |
| Fuel Tank | 70L |
Dimensions & Weight
| Length | 4849mm |
| Width | 2136mm |
| Height | 1748mm |
| Wheelbase | 2850mm |
| Boot Capacity | 300L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 235/55 R17 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |