FORD Galaxy 2.0L TDCi 6AT AWD (180 HP)
2016–2019
178
bhp
Power
10.5
s
0–100 km/h
126
mph
Top Speed
40.6
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1997cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Diesel |
| Power | 178bhp |
| Power | 133kW |
| Torque | 400Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 6 |
Performance
| 0–100 km/h | 10.5s |
| Top Speed | 203km/h |
| Top Speed | 126mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 40.6mpg |
| Combined | 5.8L/100km |
| Urban | 6.4L/100km |
| Extra-Urban | 5.4L/100km |
| Fuel Tank | 70L |
Dimensions & Weight
| Length | 4849mm |
| Width | 2136mm |
| Height | 1748mm |
| Wheelbase | 2850mm |
| Boot Capacity | 300L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 235/55 R17 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |