FORD Galaxy 2.0L TDCi 6AT FWD (163 HP)
2006–2016
161
bhp
Power
10.4
s
0–100 km/h
124
mph
Top Speed
39.2
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1997cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Diesel |
| Power | 161bhp |
| Power | 120kW |
| Torque | 340Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 6 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 10.4s |
| Top Speed | 200km/h |
| Top Speed | 124mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 39.2mpg |
| Combined | 6L/100km |
| Urban | 7.4L/100km |
| Extra-Urban | 5.2L/100km |
| Fuel Tank | 70L |
Dimensions & Weight
| Length | 4821mm |
| Width | 1854mm |
| Height | 1676mm |
| Wheelbase | 2850mm |
| Kerb Weight | 1731kg |
| Boot Capacity | 328L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 215/60 R 16 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |