FORD Galaxy 2.2L TDCi 6MT FWD (200 HP)
2006–2016
197
bhp
Power
8.8
s
0–100 km/h
134
mph
Top Speed
34.6
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 2179cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Diesel |
| Power | 197bhp |
| Power | 147kW |
| Torque | 420Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 6 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 8.8s |
| Top Speed | 216km/h |
| Top Speed | 134mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 34.6mpg |
| Combined | 6.8L/100km |
| Urban | 8.4L/100km |
| Extra-Urban | 5.8L/100km |
| Fuel Tank | 70L |
Dimensions & Weight
| Length | 4821mm |
| Width | 1854mm |
| Height | 1676mm |
| Wheelbase | 2850mm |
| Kerb Weight | 1840kg |
| Boot Capacity | 328L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 215/60 R 16 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |