FORD Grand C-Max 1.6L Duratec Ti-VCT 5MT FWD (105 HP)
2011–2015
105
bhp
Power
13.5
s
0–100 km/h
110
mph
Top Speed
34
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1596cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 105bhp |
| Power | 78kW |
| Torque | 150Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 13.5s |
| Top Speed | 177km/h |
| Top Speed | 110mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 34mpg |
| Combined | 6.9L/100km |
| Urban | 9L/100km |
| Extra-Urban | 5.7L/100km |
| Fuel Tank | 60L |
Dimensions & Weight
| Length | 4521mm |
| Width | 1857mm |
| Height | 1684mm |
| Wheelbase | 2789mm |
| Kerb Weight | 1477kg |
| Boot Capacity | 57L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 205/55 R16 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |